Knedlíky jsou nedílnou součástí českých receptů našich maminek a babiček, které je stejně umí uvařit nejlépe.
Ve starověku i středověku se názvem knedlík označovaly kuličky či šišky z masa a máčené housky. V 17. stolení se začala používat jako základ i mouka.
Základ je dobré těsto:
Povedený domácí knedlík je chloubou každého kuchaře. Základem každého knedlíku je těsto. Aby se knedlík povedl, musí se dodržet pár správných zásad:
- dodržujte správný poměr přísad
- správné kynutí u knedlíků z kynutého těsta
- u plněných knedlíků záleží na kořeněnosti a chuti náplně
- správná doba a způsob jejich vaření
Není možné vyjmenovat všechny druhy knedlíků. Třeba právě v této chvíli vzniká a rodí se nový knedlík, tedy i další recept. Knedlíky dělíme na dva základní druhy:
Kynuté knedlíky:
Známý je karlovarský knedlík, který je zjemněný našlehaným bílkem a vařený v plátěném ubrousku. Do kynutého těsta k houskovým knedlíkům můžete přidat slaninu, cibuli, špek nebo bylinky.
Delikatesou jsou ovocné knedlíky z kynutého těsta. Můžeme si pochutnat na knedlíku s jahodami, borůvkami, švestkami, meruňkami a posypat tvarohem, skořicí i mákem.
Tipy na dobré kynuté těsto:
- kynuté těsto musí dobře vykynout, ale ne překynout
- čím je vyšší teplota místnosti, tím rychleji těsto kyne
- po uvaření kynutých knedlíků je nezapomeňte propíchnout
Nekynuté knedlíky:
Nekynuté jsou bramborové nebo tvarohové. Základem bramborových a chlupatých knedlíků jsou brambory vařené ve slupce. Další přísměsí bývá mouka, krupice či cizrna. Bramborové knedlíky jsou populární také s náplní z uzeného masa, špeku, zelí nebo zeleniny a hub. I z bramborového těsta se dělají knedlíky sladké, třeba se švestkami.
Tipy na dobré bramborové těsto:
- brambory na bramborové knedlíky je nejlepší uvařit o den napřed
- brambory nemají být úplně měkké
Jemný karlovarský knedlík
Pro 4 osoby
– 400 g tvrdších housek
– 250-300 ml mléka
– 3 vejce, zvlášť žloutky a bílky
– 50 g hrubé mouky
– hrstku petrželky, libečku, pažitky
Housky nakrájíme na kostičky, vložíme do mísy, pokropíme polovinou mléka a necháme vsáknout. Bylinky usekáme najemno. Žloutky rozšleháme ve zbylém mléce, osolíme a přilijeme k žemli. Směs posypeme moukou, přidáme bylinky a promícháme. Z bílků a špetky soli ušleháme sníh a zapracujeme jej do směsi.
Na obdélníkový kus látky vhodné na vaření naneseme po delší straně asi 10 cm od kraje těsto a vytvarujeme šišku knedlíku. Kratší okraje necháme volné na zatočení a uvázání.
Knedlík zabalíme do látky a zatočením okrajů proti sobě knedlík utáhneme, vytvarujeme váleček a na koncích uděláme uzlíky.
Knedlík vaříme v páře nebo zvolna ve vroucí vodě 20 minut při průměru knedlíku asi 5 cm. Chcete-li mít knedlík úplně jemný a světlý, okrájejte z pečiva opečenou kůrku.
Hotový knedlík vyjmeme z ubrousku a tenkým nožem nakrájíme na plátky. Můžeme použít i kráječ na knedlíky.
Jemný karlovarský knedlík nejlépe chutná k pečené drůbeži, ale i jiným pečeným masům..
Buďte první kdo přidá komentář