Doplňovat tekutiny musíme dříve, než pocítíme žízeň. Pít se musí a správný pitný režim a jeho poctivé dodržování je velmi důležité.
Přijímat tekutiny máme po celý den. Měli bychom vypít 2 až 3 litry tekutiny denně. Již při ztrátě 2–3 % se snižuje naše výkonnost až o 20 %. Při ztrátě 8–9 % pak ztrácíme schopnost chůze a při ztrátě 11 % nám tělo kompletně vypovídá službu.
Pitný režim v zaměstnání
Pracujete v kanceláři s klimatizací? Klimatizace extrémně ochlazuje organismus a rychle odpařuje pot a my ztrácíme důležité tekutiny rychleji. Je tedy dobré mít vždy na svém stole sklenici s minerální nebo pramenitou vodou a po menších dávkách tekutiny průběžně doplňovat. Vhodné jsou zásobníky na studené nápoje, kam se pravidelně doplňuje minerální voda, džus aj.
Tipy jak dodržovat správný pitný režim
- Doplňujte tekutiny průběžně, nečekejte na pocit žízně
- Den začínejte sklenicí pramenité vody
- Vypijte tolik, kolik zvládnete. Důležité je pít pravidelně a dávku postupně zvyšovat
- denní objem tekutin si rozložte do celého dne
- V horkém počasí by měla mít teplota nápoje 10-12 °C
- Nepijte slazené nápoje, kávu ani silné černé čaje
- Mějte vždy po ruce džbán s vodou
Kolik tekutin mám vypít já?
Spočítáte jednoduše podle následujícího vzorce: 0,5 litru na každých 15 kilogramů
tzn. vážíte-li 70 kg, spočítáte 70:15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litru
Účinné ochlazení organismu
Zapomeňte na ledovou sprchu. Cesta z chladné koupelny do rozpařeného pokoje nebo na horký vzduch je zaručeným počátkem termického šoku.
Ideální k ochlazení je vlažná bylinková koupel:
Smíchejte po dvou lžících máty, meduňky a heřmánku. Bylinky zalijte ¼ litrem vřelé vody a v hrnci pod pokličkou nechte louhovat 10 minut. Odvar nalijte do vany s vodou teplejší než 40 °C. V lázni zůstaňte 5 – 10 minut. Po jejím ukončení a odchodu z koupelny bude vaše tělo značně teplejší než je okolní vzduch a vy ucítíte, jak se postupně ochlazuje.
Buďte první kdo přidá komentář