Co víme o Espressu

Káva se připravuje na mnoho způsobů a žádný z nich nelze prohlásit za jedině správný. Záleží především na nás, jakou chuť preferujeme, neboť výběr způsobu přípravy rozhodující měrou ovlivňuje výsledné chuťové vlastnosti nápoje.
Často najdeme širokou nabídku druhů espressa, že si ani nemůžeme vybrat. Proto si pojďme představit alespoň nejzákladnější druhy.

Malý šálek silné kávy.

Espresso 1938

Espresso se připravuje ve vysokotlakém kávovaru. Horká voda se protlačí přes kávu. Je několik přesných pravidel, která se musí dodržet. Espresso se vždy připravuje ze 7 g umleté kávy, má obsah 25 – 35 ml a teče 20 – 30 sekund. Důležitý je i tlak a teplota v kávovaru při přípravě espressa, správně má být tlak 9 barů a teplota vody v kávovaru při přípravě espressa je okolo 80-90 °C.

Espresso Lungo

Neboli Velké espresso. Správně by se mělo připravit tak, že se do klasického express přidá trochu horké (nikdy ne vroucí) vody. Správně by se espresso mělo servírovat tak, že zákazníkovi přinesete větší šálek, ve kterém je klasické espresso. Dále k tomu konvičku s horkou vodou na dolití, aby si zákazník kávu mohl prodloužit podle své chuti. Získá tím chuťově mnohem lepší kávu a hlavně i zdravější.

Espresso Doppio

Také dvojité espresso, je velká káva s velkou dávkou kofeinu. Připravuje se z dvojité dávky umleté kávy, 14 gramů. Jinak je příprava stejná, jako u normálního klasického espressa. Mělo by téct 20 – 30 vteřin, jenom má větší obsah. Je to velmi silná káva a voda servírovaná k ní by měla být samozřejmostí.

Espreso macchiato

V překladu znamená káva skvrnitá, nebo-li flekatá. Připravuje se z espressa a mléčné pěny. Ta se šlehá na trysce s párou na kávovaru, pokud možno z vychlazeného a plnotučného mléka. Pěna se nalije na povrch klasického espressa, můžou se dát dvě polévkové lžíce.

Historie espresso stroje

  • 1878, Gustav Kessel, získal první patent na stroj, který odděleně využíval vodu a poté páru pro extrakci kávy
  • 1901, Luigi Bezzera, po různých předchozích vylepšeních vymyslel geniální vynález: první espresso stroj. Tento stroj měl vertikální bojlerový systém, díky němuž byla příprava kávy velmi rychlá
  • 1938, důležitým objevem bylo pístové čerpadlo, kdy se začaly vyrábět kávovary s pákami, díky kterým se horká voda potřebným tlakem přetlačila pře umletou kávu
  • 1946, Achille Gaggia – upravil a vylepšil mechanismus – použil páku, vertikální píst a silnou pružinu. Dosílil neslýchaného tlaku vody 8-9 barů a na světě se ojevilo espresso tak, jak ho známe dnes
  • 1961 –  rok největšího vynálezu, systém manuálního stlačování pístového čerpadla nahradilo čerpadlo, kde se konstantní tlak vody již pohybuje okolo 9 barů a je aplikován na rovnoměrnou vrstvu kávy.

Servírování espressa

Espresso se má připravovat do porcelánových předehřátých šálků, protože porcelán dobře drží teplo. Kónický tvar šálku udrží vůni a aroma kávy. Každopádně se k espressu dává sklenka čerstvé vody. Kdo chce, může si espresso přisladit nebo ochutit mlékem.

 

Připravila: Eva Povová
Jste jiného názoru, máte jiné nebo stejné zkušenosti? Pojďte diskutovat na Facebook

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*