Brusnici borůvky není nutné nikomu představovat. Bezesporu patří mezi největší lahůdky lesních plodů. Pokud se vrátíme z procházky lesem o něco déle, než jsme předpokládali, modré prsty a modré rty na nás prozradí, že jsem neodolali právě borůvkám.
Borůvčí často tvoří kobercové porosty především v jehličnatých lesích. Již v tomto období můžeme nalézt v lese keře, poseté modrými kuličkami.
Jak správně skladovat borůvky?
Borůvky jsou ovocem určeným k rychlé konzumaci, po natrhání je uchováváme v lednici nanejvýš dva dny, při delším skladování měknou a jsou náchylné k plesnivění.
Před vlastní konzumací nebo úpravou je vždy důkladně propláchneme vodou. Pokud borůvky kupujeme v obchodě či u pouličního prodejce, vždy si ověříme, jestli nejsou příliš měkké, také stříbřité ojínění plodů je známkou jejich čerstvosti.
Jak správně zpracovat borůvky?
Borůvky lze zpracovávat na mnoho způsobů.
Čerstvé je můžeme konzumovat buď samotné, nebo rozmačkané s cukrem a smetanou, tradičně jsou také oblíbené na kynuté knedlíky nebo palačinky.
Jsou ideální do ovocných koktejlů, salátů, nebo na osvěžující zmrzlinový pohár. Vynikající jsou i borůvkové marmelády a džemy, které mohou být pak zdravou snídaní po celý následující rok.
Borůvky se dají zpracovávat i na sirupy nebo ovocné víno, hodí se ke zmražení a dají se i sušit. Velké oblibě se u nás těší i moučníky a koláče s borůvkami, dají se kombinovat s jiným ovocem, tvarohem, či jogurtem.
Nepečený dort s borůvkami
Ingredience:
1 měkký tvaroh
2 kelímky zakysané smetany
2 kelímky bílého jogurtu
1 vanilkový cukr
50 g moučkového cukru
1 balení piškotů
borůvková marmeláda
1 hrneček borůvek
Postup:
Tvaroh, zakysanou smetanu a jogurt smícháme, přidáme vanilinový a moučkový cukr a vše vařečkou promícháme. Do vodou vymyté dortové formy postupně dáváme tvarohovou hmotu, několik piškotů slepených marmeládou a lžičku borůvek. Takto vyplníme celou formu, nakonec ozdobíme povrch borůvkami. Dort vložíme do lednice a necháme 2–3 hodiny tuhnout.
Buďte první kdo přidá komentář