Anglické slovo carving znamená řezání, vyřezávání. Ve sportovním odvětví se jím označuje technika lyžování, kdy lyžař pomocí carvingových lyží doslova „řeže zatáčky“. Tento pojem se ale hojně užívá i v gastronomii – znamená vyřezávání ovoce a zeleniny.
Carving je tedy vyřezávání různých vzorů a motivů z ovoce a zeleniny. Nejčastěji se k tomuto účelu využívají potraviny s tvrdší dužinou, jako je například dýně nebo meloun, ale „gastronomičtí řezbáři“ jsou schopni vytvořit nádhernou kytici, zvíře nebo jiný trojrozměrný tvar prakticky z čehokoliv.
Historie vyřezávání ovoce a zeleniny
Dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny má svůj historický původ ve východoasijských zemích. Stalo se součástí slavnostního stolování v Koreji, Japonsku i Číně. Ovšem za zemi, kde to umějí nejlépe, je pokládáno Thajsko. Tamní mistři zeleninových řezeb umocňují ohromujícími dekoracemi přednosti thajské kuchyně − vyváženost kontrastních chutí; pikantních a jemných, sladkých a ostrých. Thajci jsou přesvědčeni, že labužník by jídlo měl podobně harmonicky a v celé paletě jeho zajímavosti vnímat i očima.
Carving v Čechách
U nás lze za průkopníka v gastronomické dekoraci považovat řezbáře Luďka Procházku, který v roce 1999 na největší gastronomické soutěži v České republice představil své umění v kategorii zvláštní výrobek. Popularita carvingového dekoru postupně vzrostla tak, že byla na loňském ročníku soutěže GastroHradec pro tento typ gastronomického umění vyčleněna samostatná kategorie.
Chystáte-li oslavu narozenin nebo jiné významné události, věřte, že vyřezávaným ovocem či zeleninou vyrazíte hostům dech. Aby mohli stát v němém úžasu před neuvěřitelnými tvary a výtvory, které budou zdobit Váš rautový stůl, objednejte si carving přes některou z cateringových firem. Ne všechny ale tuto služby nabízejí.
Carving lze využít také jako praktický dárek k narozeninám. Řezbáři jsou schopni vyřezat rovněž různé nápisy – carving se tak stává nekonečným prostorem pro Vaši fantazii
Tipy pro vyřezávání ovoce a zeleniny
- Růži můžete dobře vytvořit nejen z červené řepy, ale také z bílé ředkve. Lemy bílých lístečků se dají obarvit dorůžova kouskem červené řepy pomocí nože či štětce. Malé růžičky lze vyřezat z mrkví. Z nich lze podobně vyřezat také tulipán.
- Důležité je rosení, aby zelenina nevadla a nešedla během vyřezávání a také později na stole.
- Vyřezané ovoce se bez problémů dá uchovat chladničce potopené v míse naplněné vodou. Tu je třeba denně měnit. Meloun se dá skladovat navlhčený a pečlivě zabalený v potravinové fólii.
- Ovoce a zeleninu je nutné důkladně omýt a očistit.
- Šalotka a cibule, ponořená před vyřezáváním do vody tolik nedráždí oči.
- Mrkev namočená v osolené vodě změkne.
- Červenou řepu umyjte v osolené vodě. Bude pouštět méně barviva. Pravidelné rosení zamezí černání bulvy. Dávejte přitom však pozor, abyste řepou neobarvili další zeleninovou dekoraci. Vhodnějším řešením je bulvu potřít olejem.
- Hnědnutí jablek zabrání koupel ve směsi limetové šťávy a vody.
Jaké nože používat
Na výrobu ozdoby talíře si vystačíte i se zeleninovým nožíkem. S pružným thajským nožem jdou ovšem jemnější detaily snáze. Začátečník nemusí mít speciální řezbářské nože a různě velká vroubená i hladká dlátka a další speciální pomůcky. Důležité je, aby nůž byl špičatý a za všech okolností ostrý. Nerez ocel je lepší než obyčejná, protože ovoce a zeleninu neobarví.
Zdobení čerstvého barevného ovoce a zeleniny řezbou není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Důležité je vědět jak na to a také se na řez patřičně soustředit.
Buďte první kdo přidá komentář