Hlavní funkcí digestoře je odsávání vodních par, nepříjemných pachů či vůní, odstranění mastnoty a zbavení přílišné vlhkosti v kuchyni, případně v přilehlých místnostech. Digestoř je nutnou podmínkou v každé profesionální kuchyni. Některé typy digestoří se dokáží dle potřeby samovolně zapnout a pracovat na optimální výkon dle aktuální potřeby, poté se vypnou. Výkon digestoře je závislý především na prostoru, čím větší místnost, tím jsou kladeny vyšší požadavky na výkonnost motoru odsavače.
Parametry pro nákup digestoře
Nejdůležitějším parametrem pro výběr odsavače je právě sací výkon. Měli byste digestoř kupovat tak, aby její sací výkon odpovídal desetinásobku objemu kuchyně, ale čím bude výkonnější, tím lepší – aspoň ji nebudete tolik namáhat a bude při zapnutí tišší.
Pokud požadujete od digestoře dobrý výkon a nízkou hlučnost, nepřipevňujte odsavač na žádnou rezonující podložku.
Dostatečné osvětlení je pro vaši spokojenost s odsavačem par velmi podstatné. U levnějších typů je zajišťují žárovky, u dražších zářivky a nejlepší světelný zdroj představují halogeny.
Čistý vzduch ve vaší kuchyni nemusí být jen otázkou digestoře – dost možná budete řešit i problém dalších komponentů.
- odtahové potrubí, redukce, kolena a přechody, ventilační mřížky, rychloupínací pásky, těsnicí tmely nebo čisticí prostředky.
- neméně důležitou roli pro správné fungování odsavače hraje také výškové umístění digestoře. Doporučenou vzdáleností od horní desky centra vaření je cca 70 cm.
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu
Čištění digestoří nemusí být náročné, povrch většiny odsavačů prošel speciální úpravou, která udržování digestoře v čistém stavu usnadňuje. Na údržbu mastných povrchů doporučuji Hagleitner Radikalin.
Digestoři rozhodně „nepomůžete“ větráním a průvanem, právě naopak její práci zhoršujete.
Buďte první kdo přidá komentář