Plísněmi se nazývají vláknité mikroskopické houby. Na napadených potravinách plísně vypadají jako různě zbarvené porosty. Jednotlivé druhy plísní můžete od sebe vzájemně rozlišit, až když se na ně podíváte pod mikroskopem.
Nejčastěji bývají plísněmi napadány potraviny skladované za nevhodných podmínek, zejména v příliš vlhkém a teplém prostředí.
Co způsobují potravinové plísně?
V první řadě plísně rozkládají živiny v potravinách a zapříčiňují tak kažení potravin.
- Některé plísně navíc v potravině tvoří plísňové jedy – mykotoxiny pronikající hluboko do potraviny.
- Některé způsobují u lidí zažívací potíže, ale mohou mít i závažnější účinky – poškozují játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve
- Další mají dokonce rakovinotvorné účinky. Jsou známé i plísňové jedy způsobující halucinace.
Všechny plísně však nemají schopnost tvořit plísňové jedy. Některé plísně, které bývají označovány jako „kulturní plísně“ (například Penicillium camemberti), člověk dokonce využívá k výrobě potravin. To se týká například výroby plísňových sýrů, jako jsou Niva či Hermelín, a některých trvanlivých tvrdých salámů, které zrají pod plísňovým povrchem.
Jak předejít plísním na potravinách?
- Pečlivě vybírejte potraviny v obchodech – nekupujte potraviny s prošlou zárukou, potraviny s poškozeným obalem či potraviny viditelně plesnivé.
- Nenakupujte zbytečně velké množství potravin do zásoby.
- používejte vakuovačku, potravinám prodloužíte životnost
- V domácnosti potraviny skladujte za podmínek určených výrobcem na obalu. Měřte pravidelně teplotu ve skladovacích prostorách teploměrem a vlhkost pomocí vlhkoměru.
- Udržujte čistotu všude, kde manipulujete s potravinami.
- Pravidelně kontrolujte potraviny v chladničce a skladech.
- Veškeré zaplísněné potraviny okamžitě zlikvidujte.
zdroj internet
Buďte první kdo přidá komentář