Bílé pečivo konzumuje každý Čech. Podle výživových poradců patří do zdravého jídelníčku pouze celozrnné pečivo. Jaké pečivo tedy rozlišujeme?
Druhy pečiva
Bílé pečivo
se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné) umleté z vnitřní části obilného zrna. Vitamíny a minerály se do bílé mouky mohou doplnit. Pečivo je světlé až bílé, jemné a lehké.
Tmavé pečivo
se vyrábí z mouky, ke které se přidá díl otrub. Tmavé zabarvení je docíleno přidáním upravených obilovin, které mají barvící účinek. Nejčastěji je to pražené žito, ječmen, čekanka, barví se i karamelem.
Do vícezrnného pečiva
jsou přidány mlýnské výrobky z jiných obilovin než pšenice a žita – luštěniny nebo olejniny v celkovém množství alespoň 5 %.
Celozrnné pečivo
je z celozrnné mouky (je připravena mletím celého obilného zrna – žitného, pšeničného nebo jiného, včetně obalu a klíčku). Těsto musí obsahovat nejméně 80 % celozrnné mouky z celkové hmotnosti.
Grahamové pečivo
se vyrábí z celozrnné mouky, v níž jsou navíc přidány mleté otruby.
Do speciálního pečiva (např. klíčkové, vločkové, sojové,..) se navíc přidávají další složky v množství nejméně 10 %.
Pšeničné pečivo
je bílé, jemné, lehké a velmi žádané. Je nutričně méně hodnotné než pečivo žitné.
Žitné pečivo
je poněkud hutnější, těžší, ale díky obsahu vlákniny zdraví prospěšnější. Musí obsahovat nejméně 90 % podílu výrobků ze žita.
Jaké pečivo je nejlepší?
Pečivo z pšeničné bílé mouky je díky své lehkosti lépe stravitelnější než pečivo z žitné nebo celozrnné mouky. Celozrnné pečivo obsahuje vysoký podíl vlákniny. Ta je důležitou složkou stravy. Napomáhá správnému trávení, a zpomaluje vstřebání cukrů do krve. Díky tomu hraje vláknina důležitou roli v prevenci nadváhy a rakoviny.
Recept na domácí tmavý chleba:
Ingrdience:
150 g polohrubé mouky
3 dcl vody na ředění těsta
2 lžíce octa
1 špetka tymiánu
1,5 dl vlažné vody
0,5 lžičky kmínu mletého
0,5 lžičky cukru
4 lžíce oleje stolního
1 lžička kmínu drceného
42 g droždí
1,5 lžíce soli
0,75 kg hladké tmavé mouky
Postup:
Hladkou tmavou mouku smísíme s polohrubou a vsypeme do větší mísy kde vytvoříme v mouce dva důlky.
Do prvního dáme rozdrcenou kostku droždí a zalijeme směsí 1,5 dcl vody a 1/2 lžičky cukru.
Do druhé pak dáme 1,5 lžíce soli, 1/2 lžíce mletého kmínu, 1/4 lžičky tymiánu, 2 lžíce octa, 4 lžíce oleje.
Necháme 10 minut stát a vše začneme dokonale promíchávat v středně husté těsto, při tom si pomáháme přiléváním vlažné vody. Hotové těsto ponecháme 1/2 hodiny kynout v míse a potom jej znovu na pomoučeném válu prohněteme a opět ponecháme v míse 20 minut kynout.
Po vykynutí, vyklopíme těsto na plech (nebo chebovou formu), potřeme vodou, lehce posolíme a pečeme 15 minut ve vyhřáté troubě na 250 °C, poté stáhneme teplotu na 150°C a pečeme dalších 50 minut dozlatova.
Po upečení chleba vyndáme (vyklopíme) a ihned znovu potřeme vodou, posypeme trochou kmínu a necháme vystydnout.
Buďte první kdo přidá komentář