Pečovat o ni se vyplatí!

Kuchyňská pánev je specializovaná kuchyňská potřeba, která se používá pro smažení nebo i pražení různých potravin při přípravě jídla. Obvykle se jedná o nízkou plochou nádobu vyrobenou z plechu a opatřenou vhodnou rukojetí.

Není pánev jako pánev

  • Pánve mohou být vyrobeny tenkostěnné, např. z hliníkových slitin, nebo mohou být zhotoveny jako tlustostěnné z ocelových slitin, takováto úprava pánve pak lépe drží akumulované teplo
  • Kuchyňské pánve mohou a nemusí být opatřeny pokličkou, která zabraňuje nežádoucímu úniku tepla z nádoby stejně tak, jako je tomu třeba u hrnců.
  • Pro smažení se obvykle používá plechová pánev bez speciálních povrchových úprav, potraviny se v ní smaží za použití tuků.
  • Pro pražení bez použití tuků je zpravidla nutno použít pánev opatřenou teflonovou tepluvzdornou vrstvou.

Co pánev potřebuje

Vybrat správnou pánev tak, aby vyhovovala našim potřebám je jedna věc. Ale umět se pak o pánev nebo jiné nerezové nádobí, starat tak, aby nám vydrželo co nejdéle, to je věc druhá.

Před prvním použitím

  • Pánev vymyjte běžným saponátovým prostředkem na nádobí a horkou vodou. Po umytí pánev vysušte. Suchou pánev postavte na sporák a velmi silně rozehřejte. Až nyní přidejte olej.
  • Až se olej rozpálí přidejte nahrubo nakrájené plátky syrových brambor se slupkami. Brambory dobře opečte a pak vyhoďte. Po skončení železnou kovanou pánev opět umyje a vytřete mastným papírem, aby při skladování nerezla.

Před dalším použitím nádobí vypláchněte

Hlavně z hygienických důvodů nádobí před každým použitím vypláchněte čistou vodou.

Pánev ohřívejte bez tuku

Pánev vždy ohřívejte bez tuku, ale nepřehřívejte ji. Jinak se vykalí a vytvoří se barevné skvrny. Až když je dostatečně teplá, přidejte tuk. Toto platí i pro pánev s nepřilnavým povrchem.

Barevné skvrny na dnu nebo stěnách

Mohou vzniknout barevné nebo duhové skvrny. Tyto neovlivňují kvalitu nádobí, ale pokud se objeví, odstraňte je octem nebo citrónovou šťávou. Po čištění nádobí ihned umyjte čistou teplou vodou a osušte. Barevné, namodralé, duhové skvrny mohou vzniknout vysokým přehřátím nádobí. Toto už nelze odstranit.

Drsné mycí houby a drátěnky

Nerezové nádobí nikdy nečistěte drsnými mycími houbami, písky a drátěnkami. Tyto materiály poškrábou povrch a nádobí se rychleji stává nepoužitelným.

Čistění silně připáleného nádobí

Připálili jste brambory nebo steak? Nerezové nádobí snese i takovéto případy. Nasypte kypřící prášek do pečiva a přidejte takové množství vody, aby byly všechny připáleniny pokryty vodou. Vodu pomalu přiveďte do varu a velmi pomalu vařte. Připáleniny se uvolní a nádobí pak umyjete běžným způsobem.

Čističe na nerezové nádobí

K dokonalému očištění a údržbě, můžete používat speciální prostředky na mytí a leštění nerezového nádobí z naší nabídky.

Náletová rez

Nerez nerezne. Nicméně se mohou skvrny rzi objevit. Příčinou jsou částice rzi, které pochází např. z vodovodního potrubí nebo jiného nádobí, které není nerezové. Pokud nerezové hrnce myjete spolu se železným (rezavějícím) inventářem v myčce nádobí, může náletová rez vznikat. K očištění použijte běžné přípravky pro mytí a údržbu nerezového nádobí.

Sůl ničí povrch

Jestliže po delší dobu přidáváte sůl do prázdného nádobí, zničí se hladký povrch dna. Toto poznáte podle malých dírek. Sůl přidávejte vždy, až se voda začne vařit.

Vápencové usazeniny

Příliš tvrdá voda vytváří vápencové usazeniny. Tyto odstraníte octem nebo citrónovou šťávou. Po očištění nádobí ihned umyjte čistou vodou.

 

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

2 Comments

    • Dobrý den.
      Velmi děkuji za Váš příspěvěk :).
      Eva Povová – redakce Gastrotip.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*